Miami Winter Nationals

Subtitle

Expedition Race Results - 58-Mile Biscayne Adventure

Team – Blazing Paddles

Team Members
Will Murphy, Joseph Ringling, Stanley Orsolek,
Ken Tilford, Beverly Sorrels, David Fletcher

Start Time   6:45 AM, Fri. 1/13/2012  

Finish Time  6:16 PM, Fri. 1/13/2012             Total Time Course  11hrs 31min

 

 

Single Sea Kayaks

Start Time, 7:30 PM Fri., 1/13/2012

Wayne Albert          Finish, 11:36 AM   Total Course Time  16hrs 6min

Premysl Ulman       Finish 4:21 PM      Total Course Time  20hrs 51min

David Patlan           Finish 5:32 PM      Total Course Time 22hrs 2min


OC6 Completes 58-Mile Course

Our first boat has arrived and the time to beat has been set!  Congratulations to Will Murphy and his OC6 team, Blazing Paddles, for an impressive time of 11 hours, 31 minutes, and 31 seconds.  Well done team.  Some of the team members will be back out tomorrow for more racing.  Now that's what I call enthusiasm. We'll hear more about it from the paddlers soon.

 

 

 

 

 

 

Single Sea Kayaks Launched

The single kayaks departed at 7:30 pm from the Miami Marine Stadium.  Wayne Albert, Premysl Ulman and David Patlan are headed to checkpoint one, Black Point Marina.  We expect the will arrive at about the time the Saturday races start.  The question remains, can they come near the OC6 time?  Hmmm, we'll see now won't we.

 

 

Race Results 16-Mile Biscayne Roundup

 

Place

Team Members

Boat Type

Time

1

Kana Lui Miami
Yaro Volny, Douglas Bedgood, Vincent Milner, Alex Mencos, Harold Ospina and Michael Chen

OC6

180:3500

2

Anita Allen and Mike Regan

OC2

198:3358

 

 

  

Race Results 8-Mile Virginia Key Dash

TOP THREE FINISHERS   (Scroll down for full results)

TEAMS 

Place

Team Members

Boat Type

Time

1

Bruce Gipson and James Bryan

SS2

72:6425

2

SOARTeam

Will Murphy, Karen Nicholls, Bryan Schenk, James Su, Di Wang, Lizzete Efstathiou, Helena Novakova, Hank Wolfman, Cesar Torres, Beverly Rabitie, Bent Mortensen, Ian Nicholls, Karen Nicholls, Amy Chu, Adrian Gonzalez, Ryan Horan, Lacy Carter, Lisa Mortensen, Ana Arimany Amapola, David Fletcher

DB

81.2688

 

3

Marc Applewhite and John Murillo

OC2

97.5898

77:5898 +
20 min course violation penalty

 SINGLES

Place

Name

Boat Type

Time

1

Yves Cartier

SS1

77:0560

2

Benoit Clement

SS1

88:6585

3

Eric Chan

OC1

91.1680

COMPLETE RESULTS

Place

Name

Boat Type

Time

1

Bruce Gipson and James Bryan

SS2

072:6425

2

Yves Cartier

SS1

077:0560

3

Marc Applewhite and John Murillo

OC2

077:5898

4

SOARTeam

Will Murphy, Karen Nicholls, Bryan Schenk, James Su, Di Wang, Lizzete Efstathiou, Helena Novakova, Hank Wolfman, Cesar Torres, Beverly Rabitie, Bent Mortensen, Ian Nicholls, Karen Nicholls, Amy Chu, Adrian Gonzalez, Ryan Horan, Lacy Carter, Lisa Mortensen, Ana Arimany Amapola, David Fletcher

DB

081:2688

5

Benoit Clement

SS1

088:6585

6

Eric Chan

OC1

091:1680

7

Jennifer Peters

OC1

095:6680

8

Andres Coll

SS1

095:6680

9

Martin Solorzano

SK1

109:2565

10

Uffe Kristiansen

SOT

119:0617

11

Jan Jardine

SK1

135:0132

12

Rafael Paz

SK1

135:0297

 

 

 

 

 

 

 

Member Area

Sign In or Register for Race South Florida Events

Facebook Like Button

MWN on Facebook

 


 

MWN Super Share

Share on Facebook

Downwind and Day-Races (8-mile, 16-mile Courses)

Recent Photos

Newest Members